Erdők, mezők termeszthető gyógykincsei!

A gyógykincsek leírása, hatóanyaga, gyűjtése, receptek

gyogynoveny-tea.jpg

GYÓGYNÖVÉNYEK HATÓANYAGAI

A gyógynövények hatóanyagainak egy része tudományos módszerekkel meghatározható, míg sok hatóanyag még ismeretlen számunkra. Az viszont elfogadott, hogy egy izolált hatóanyag nem azonos a gyógynövény egészének hatásmechanizmusával.

A gyógynövények legfontosabb hatóanyagai az alábbiak:

Illóolajok

A vízgőzzel együtt desztilláló anyagok, melyek a rendes hőmérsékleten elillannak és általában a szaglóérzéket ingerlik.

Éterikus vagy illóolajként több mint 100 különböző vegyületet ismerünk. Mindegyikükben az a közös, hogy gyulladáscsökkentők bőrirritációnál, megkönnyítik a nyálkahártyán letapadt nyák felköhögését, vizelethajtók és görcsoldók, valamint erősítő (tonizáló) hatást gyakorolnak a gyomor-bél traktusra, a májra és az epehólyagra.

Zsírok, zsíros olajok

A zsírok vegyileg esterek. Szilárd vagy cseppfolyós állapotban találhatók. A cseppfolyósokat olajnak hívjuk; zsíros olajok esetében növényi zsírról beszélünk. Az illóolajtól abban különböznek, hogy nem párolognak és nem oldódnak alkoholban (a ricinust kivéve). Hatásuk sokoldalú.

Növényi fehérjék

Az élő természet egyik fő alkotórésze. Nagy molekulájú vegyületek.

Alkaloidok

Különleges gyógyszertani hatású, lúgos, nitrogén tartalmú anyagok, melyeknek köszönhetik mérges növényeink legnagyobb részben gyógyhatásukat. Az összes alkaloidák kétharmadrésze vízben oldható, így átmegy a főzetbe; könnyen felszívódik, így gyors élettani hatást vált ki. Hatásukat nem lehet közös nevezőre hozni.

Olyan erős hatású anyagokról van szó, amelyeket gyakran „gyógyító mérgeknek" is neveznek. Azokat a növényeket, amelyeknek a fő hatóanyag alkaloid, csak orvosi utasításra, gyógyszerek formájában vagy külsőleg használhatjuk.

Jelentős alkaloida tartalmú növényeink: sisakvirág, belladonna, foltosbürök, feketehunyor, beléndek, ipecacuanha stb. Ezekről még később szó esik "A mérget tartalmazó Növények" fejezet alatt tárgyaljuk. Kisebb mértékben mérgesek, ezért a természetgyógyászat is felhasználja a szóskafát, füstikét, jaborandust, csikófarkot, rutát, vérehulló fecskefüvet, gyöngyviráglevelet stb.

Az alkaloidok alacsony dózisban a növény más hatóanyagainak gyógyító erejét felerősítik. Általában vérnyomásnövelők, görcsoldók és idegserkentők.

Keserűanyagok

Tulajdonképpen nem vegyi maghatározás, mert szubjektív ízérzéken alapszik. Azonkívül ide tartoznak bizonyos glycosidák, alkaloidák, sőt bizonyos toxinok is. Ma álatlában vegyileg közömbös anyagot értenek a név alatt.

A gyógynövények nagy része keserű ízű. Ezt a több csoportba sorolható keserűanyagok okozzák. Az első csoportbeliek főleg a gyomornedvek elválasztására hatnak. A második csoportbeliek az illóolajokkal együtt gyakorolnak jótékony hatást. Serkentőként hatnak a belekre, a májra és az epehólyagra is. A harmadik csoportot az un. csípősanyagok alkotják, elsősorban az emésztést és a keringést serkentik, valamint a nyirokrendszert.

A keserűanyagot tartalmazó növényeket ősidők óta használják. Ismertebbek, üröm, izlandizuzmó, tárnics, komló, vidraelecke, angyelika, stb.

Flavonoidok

A flavonoidok igen gyakori növényi hatóanyagok. Ez idáig több mint 5000 különböző flavonoidot ismerünk. Nincs egységes hatásmechanizmusuk. Egyik csoportjuk a hajszálerek falának megrepedése ellen véd, a másik a gyomor-bél traktus görcsei ellen, és vannak olyanok amelyek a szívműködésre és a keringésre hatnak.

Cseranyagok(tannin)

A cseranyagokat olyan növényi hatóanyagokként definiálják, amelyek meg tudják kötni a sérült bőr és a gyulladt nyálkahártyák fehérjéit, ezáltal vékony hártyát képezve, a bevont felületet ellenállóvá teszik a kórokozókkal szemben.

A gallus-csersavon kívül ide tartozik még a katechuratanhia-kinocsersav, azonkívül a hamameli-tannin. Felépítésük még ismeretlen.  Gyógyszertani felhasználásuk igen széleskörű. Ismertebb a nyírfa, szelíd gesztenye, csarab, kerekrepkény, izsóp, levendula, borsos és fodormenta, tüdőfű, tölgy, rozmaring, tisztesfű, medveszőlő, kakukfű, stb.

Glycosidák

A glikozidok csoportja is igen nagy. Az egyik legismertebb glikozid a gyűszűvirágban található, a szíverősítő hatású digitalin. Más glikozidák főleg az emésztőtraktus működésére hatnak. A glycosid tartalmú gyógynövényeink közül ismertebbek még: üröm, tavaszi hérics, keserű mandula, gönye, ernyős körtike, erika, len, condurangó, tárnics, stb.

Kovasav

A kovasav elsősorban a kötőszövetek, a hajszálak és a körmök egészséges fejlődéséért felelős, nagy mennyiségben pedig vízhajtó.

Saponinek

A saponinek elfolyósítják a nyálkahártyákon letapadt nyákot, ezáltal megkönnyítik annak felköhögését. Ezenkívül antibiotikus (csíraölő) és immunerősítő hatást is kifejtenek.

Ismertebb saponin tartalmú gyógynövényeink: szászorszép, gyöngyvirág, zsurló, tövises iglice, kankalin, sarsaparilla, saponaria, aranyvessző, árvácska, stb.

Nyálkaanyagok

Erős duzzadóképességgel és nyákosító (váladékelfolyósító) hatással rendelkeznek, ezáltal csökkentik a gyulladt nyálkahártyák irritációját.

Mustárolajok

A mustárolajok az illóolajokhoz tartoznak. Csípős ízűek és ingerlik a gyomor-bél traktust. Erős antibiotikus hatást fejtenek ki.

Ásványi anyagok

Mennyiségi szempontból a kálium a legfontosabb ásványi anyag a gyógynövény gyógyászatban. Nagy mennyiségben vizelethajtó hatású. Néhány növény ig



Weblap látogatottság számláló:

Mai: 2
Tegnapi: 1
Heti: 2
Havi: 25
Össz.: 4 793

Látogatottság növelés
Oldal: Gyógynövények
Erdők, mezők termeszthető gyógykincsei! - © 2008 - 2024 - gyogynovenykatalogus.hupont.hu

A HuPont.hu ingyen weboldal szerkesztő mindig ingyenes. A weboldal itt: Ingyen weboldal

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »