ALMAFA
Pirus malus
Apfelbaum
Az almafát mindenki ismeri és gyümölcsének értékessége és kellemes íze miatt nálunk mindenütt termesztik.
A gyökér kérge phlorizin, keserű glykozidát tartalmaz, mely a malária-parazitákat elpusztítja; ezért a kinin pótszere volt. 5 mgr bőr alá fecskendezve, cukrot választ ki a vizeletből. Kis adagolásban cukorbajosoknak ajánlják. A gyökérkéregben még ezenkívül pectin, cser- és citromsav van.
A nyers, finoman reszelt alma a különböző eredetű hasmenésnek (diarrhoea), vérhasnak és paratifusznak gyakorlatban bevált gyógyszere.
Almadieta: a betegnek korához mérten 500-1500 gr kimagozott almát adunk anélkül, hogy folyadékot kapna; 3 nap után könnyű étrend.
Nyersen az emésztést mozdítja elő, vitamin, foszfor- és almasav-tartamánál fogva az agyra van jótékony hatással, a vese és máj működését szabályozza. A tapasztalat azt látszik igazolni, hogy ott, ahol sok almát fogyasztanak-elsősorban ahol angyban termesztik-köszvényes beteg nem igen fordul elő.
Az almakúra (alma, vagy almabor) köszvény, elhájasodás, vese és húgycső betegségeinél igen ajánlható. Egy ilyen almakúránál 1-2 pohár alambort, vagy bizonyos mennyiségű almát fogyasztunk el. Rozskenyeret vagy kétszersültet ehetünk hozzá.
Az almalé frissen üdítő és kiválasztást fokozó, láz, gyulladás, rekedtség, álmatlanság, köszvény és emésztéskörüli zavar esetében. Ha az almalé gyomornyomást vagy hasmenést okozna, úgy azonnal abban kell hgyni a kúrát. Megjegyezzük, hogy amikor almalevet iszunk, füstölt húsokat, erősen füszerezett és pácolt ételeket ne együnk, valamint tartózkodnunk kell az alkoholtól is.
Az almasavó étvágyat támaszt, a nyelv lepedékét eloszlatja, kínzó, hurutos köhögést enyhít, úgy hogy ezeknél a betegségeknél nagy eredménnyel használjuk. Az elfogyasztandó mennyiség egyénenként változik, gyenge terészetűek naponta 1-2 evőkanállal fogyasztanak belőle.